Jak właściwie przechowywać wino?

wino

Wino to napój, którym od wieków zachwyca cię cały świat. Pochodzi ono z dawnych terenów Cesarstwa Rzymskiego, gdzie było częścią rytuału chrześcijańskiego. Grecy uważali wino za cywilizowany napój, który był dla nich miarą wyrafinowania. W Europie wciąż spożywa się go najwięcej, wielu Francuzów nie wyobraża sobie bez niego kuchni. Aby wino zachowało swój odpowiedni smak i kolor, powinno być przechowywane w optymalnych dla niego warunkach. Dzięki nam dowiesz się, jak najlepiej zadbać o swoje wino.

W jaki sposób właściwie zadbać o wino podczas jego przechowywania?

Należy pamiętać o tym, że w trakcie magazynowania wino wciąż dojrzewa i zmienia się. Warto więc zadbać o to, by miejsce w jakim ono przebywa, aż do momentu jego spożycia, zapewniało mu optymalne warunki. Poniżej zamieszczamy listę rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, podczas przechowywania wina.sposoby przechowywania wina

  • Wino powinno być przechowywane w ciemności, gdyż szkodliwe są dla niego promienie UV. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia pomieszczenia, gdyż należy unikać halogenów oraz świetlówek. Stanowią one źródło szkodliwe dla wina promieniowania UV, dając przy tym bardzo ostre światło.
  • Wino musi mieć stały dopływ świeżego powietrza, gdy będzie ono zatęchłe może  to negatywnie wpłynąć na jego smak.
  • Nie należy przechowywać wina w pomieszczeniach, gdzie są przeciągi, gdyż trudno w nich o utrzymanie stabilnej temperatury. Wino powinno leżakować w temperaturze od 10 do 14°C . Jeśli będzie ona zbyt wysoka to wino za szybko dojrzeje, jeśli zbyt niska to jego dojrzewanie znacznie się wydłuży.
  • Wilgotność powietrza powinna wynosić 65-80%. Zbyt niska wilgotność może spowodować skurczenie się korka w  butelce, a wtedy przedostanie się do niego powietrze. Zbyt duża wilgotność może przyczynić się do wystąpienia pleśni i pogorszenia jakości powietrza.wino w kieliszkach
  • Butelki powinny być przechowywane w pozycji poziomej. Dzięki takiemu położeniu korek w butelce jest cały czas zamoczony w winie. Zapobiega to wysychaniu korka i uszczelnia szyjkę butelki. Aby odpowiednio o to zadbać, należy zaopatrzyć się w stojak na wino. Warto w ty celu odwiedzić stronę sklepu CzosnekLawenda.pl, gdzie znajdą państwo idealne stojaki na wino.
  • Warto przechowywać wino w pomieszczeniach, gdzie znajduje się klimatyzacja. Utrzymuje ona odpowiednie warunki, czyli takie, które są najkorzystniejsze do przechowywania wina.
  • Wino powinno znajdować się w pomieszczeniach, w których nie będzie narażone na wstrząsy lub wibracje.
  • Należy zwrócić uwagę, by w pomieszczeniu, gdzie będziemy przechowywać wino nie trzymać przedmiotów o nieprzyjemnych, agresywnych woniach, jak  produkty ropopochodne, farby, lakiery. Ich zapach może przeniknąć do wina.
  • Butelki z winem powinny być umieszczane na stojaku na wino tak, by wina białe i różowe były jak najniżej. Wiąże się to z tym, iż przy podłodze jest znacznie niższa temperatura niż pod sufitem. Warto również skierować etykiety win ku górze, będzie nam wtedy łatwiej sprawdzić jaki mamy przed sobą rodzaj wina. Etykieta zwrócona ku górze sprawi również, że do wina będzie się przedostawało znacznie mniej światła.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, w jakich temperaturach powinno się pić wino, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł: Wino.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget