Jak żyć po zawale serca?

jak zachowac się podczas zawału

Kiedy dochodzi do zawału serca, o przeżyciu decydują sekundy. Jak powinna wyglądać pomoc przy zawale serca? Skąd mamy wiedzieć, czy to zawał? Jak reagować w takiej sytuacji?
Jeśli w naszym otoczeniu znajduje się osoba, która zasłabła, źle się poczuła, ale za chwile wróciła do siebie, możemy podejrzewać zawał serca.

Objawy, które mogą wystąpić przy zawale serca:

  •  silny ból w klatce piersiowej, który potrafi utrzymywać się kilka minut, utrudniając oddychanie;
  • ból okalający okolice obu rąk, żuchwy, pleców i karku;
  • oblewający pot, może to być tzw. zimny pot;
  • ból brzucha – głównie w przypadku kobiet.co powinni wiedziec ratownicy o pacjencie

Jeżeli osoba, która przebywa w naszym otoczeniu, skarży się na podobne objawy, musimy ją przenieść w wygodne miejsce. Usadowić na fotelu lub położyć na łóżku w odpowiedniej pozycji. Nie wolno zapomnieć o tym, by poluzować ciasne ubrania tj. pasek, biustonosz, krawat. Poszkodowanego należy przykryć, aby nie odczuwał zimna. Jeśli chory jest przytomny nie wolno podawać niczego do jedzenia, ani picia. Jeśli natomiast jest nieprzytomny, powinniśmy szybko wykonać sztuczne oddychanie.  Pamiętajmy, że sztuczne oddychanie wykonuje się do momentu przyjazdu karetki.

Co zrobić, gdy dostanę zawału, a jestem sam?

Może się również zdarzyć, że zawał przytrafi się nam, kiedy będziemy sami. Co wtedy robić. Okazuje się, że może nas uratować … zwykły kaszel. Jednak trzeba kaszleć w odpowiedni sposób, tak jakbyśmy chcieli coś wypluć. Potem niezwłocznie musimy wezwać karetkę. Powinniśmy ułożyć się w domu w wygodnej pozycji. Na przykład usiąść i podłożyć sobie coś pod plecy lub położyć się w odpowiedniej pozycji na łóżku i przykryć czymś, żeby nie było nam zimno.

Powikłania po przebytym zawale serca

Najczęściej spotykane powikłanie, do którego dochodzi po zawale serca to arytmia. Przeważnie, podaje się leki, które sprawiają, że czynność serca wraca do normy, niekiedy jednak niezbędna jest tutaj operacja, która sprawi, że komórki zaczną pracować we właściwym rytmie. Kolejna choroba, która może nas spotkać to zakrzepica lub ostra niewydolność serca.

Życie po zawale serca

Jeśli przeszliśmy zawał, powinniśmy zmienić swoje nawyki min. sposób odżywiania. Brak zmian i niestosowanie się do zaleceń lekarza – klinikapoznan.pl, można spowodować, że w niedługim czasie pojawi się kolejny zawał serca.
Jeśli dojdzie do sytuacji, w której trafimy w ręce ratowników, którzy nic o nas nie wiedzą, warto pamiętać o kilku rzeczach. W naszym telefonie warto zaznaczyć numer osoby, z którą należy kontaktować się w razie wypadku. W ten sposób lekarz, czy ratownik szybko uzyska informacje o naszej grupie krwi. Warto też nosić przy sobie kartkę z takimi informacjami, jeśli nie będzie możliwości, by skontaktować się z kimś z naszych bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget