Jak budowa sieci wodociągowych wpłynęła na Londyn? Krótka historia o epidemii

kanalizacja

Dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić życie bez niektórych wynalazków. Ludzie często pytani o najlepsze osiągnięcia ludzkości wymieniają internet, telefony komórkowe i inne przedmioty codziennego użytku. Zapominają o rozwiązaniach o wiele starszych, bez których byłoby niemożliwe wynalezienie urządzeń, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata. Są takie rzeczy, o których nawet nie myślimy, bo już tak bardzo zakorzeniły się w naszej codzienności i domach, że przestajemy je zauważać.

Zmienia się to dopiero w momencie, kiedy się coś popsuje. Jedną z takich rzeczy są wodociągi. Trudno nam sobie wyobrazić nasze domy bez kanalizacji. Budowa sieci wodociągowych to podstawa każdego miasta. Warto przyjrzeć się samej przeszłości tego wynalazku i przekonać się, jak ważny jest dla historii ludzkości.

londynEpidemia cholery

Na początek cofnijmy się do roku 1854. Mieszkańcy Londynu po raz kolejny mierzą się z epidemią cholery. Objawy? Silna biegunka i odwodnienie. W bardzo szybkim tempie choroba dotyka coraz więcej osób. Nikt nie potrafi znaleźć przyczyn ani lekarstwa na tą straszną chorobę. Najczęściej uznawano, że głównym źródłem zagrożenia może być powietrze. W tamtym okresie było nasycone zapachem zgnilizny, dlatego było łatwo przyjąć taki wniosek. Nie był on słuszny. Żeby znaleźć przyczynę, potrzeba było bardziej dokładnych obserwacji.

Badania naukowców

Kilka lat wcześniej, znany lekarz John Snow zaobserwował związek pomiędzy powracającymi zachorowaniami na cholerę a odprowadzaniem ścieków do Tamizy. Doszedł do tego dzięki bardziej szczegółowej obserwacji epidemii w londyńskiej dzielnicy Soho. Udowodnił, że przyczyną jest miejska studnia, a dokładniej woda, która z niej pochodzi. Wszyscy, którzy zachorowali w tamtym czasie na cholerę, czerpali wodę z jednego źródła. Dodatkowo, odkrycie na temat mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozwój choroby pozwoliło na uzyskanie pełnego obrazu cholery. Jednak nie od razu uznano wyniki badań tych wybitnych naukowców. Początkowo zostały one zignorowane.

tamizaOczyszczanie skażonej wody

Jedynym rozwiązaniem tej krytycznej sytuacji było zbudowanie nowej kanalizacji. Dzięki temu nastąpiłoby oczyszczenie wód Tamizy. Jednak ówczesne władze Londynu długo zwlekały z tą decyzją. Uległo to zmianie dopiero w 1858 roku. Letnie upały spowodowały, że zapachy unoszące się znad wody były nie do wytrzymania. W Izbie Gmin, która znajduje się blisko Tamizy, nie można było wytrzymać, stąd w błyskawicznym tempie zdecydowano o budowie nowego systemu ściekowego. Odkąd nieczystości przestały wpływać do Tamizy i zorganizowano ich szczelny odpływ, epidemie cholery ustały.

Budowa sieci wodociągowych

Od tamtego czasu zaczęto regularnie budować zakłady wodociągowe. Ludzie wyciągnęli wnioski i nauczyli się, jak wiele zarazków może przenieść przez wodę. Szybko wymyślono skuteczny sposób na zabijanie bakterii w wodzie. Chlor był tani i zabijał bakterie, a przy tym nie był szkodliwy dla ludzi. Zadaniem zakładów wodociągowych jest dezynfekcja wody. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że wystąpią zatrucia. Trudno nam sobie wyobrazić gospodarstwa domowe, w których nie zostały zainstalowane przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne. Ciągle jednak są w Polsce miejsca, w których nie ma kanalizacji. To z pewnością stanowi utrudnienie. Rozwiązanie obecne już od tak dawna, to świetny wynalazek i powinien być podstawą wszędzie. Podczas budowy nowego domu, to jedna z pierwszych rzeczy, o których się myśli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget