Jak w mądry sposób wziąć kredyt?

Życie zmusza nas do różnych decyzji, najczęściej w wieku około 30 lat przychodzi czas na tę, która pozwoli nam uwić własne gniazdko. Wzięcie kredytu hipotecznego na zakup domu czy mieszkania dla wielu z nas jest jedyną szansą, by zdobyć własny kąt. Wiele banków ma mnóstwo ofert, które mają za zadanie skusić nas i związać z bankiem na kolejne 20 lub 30 lat. Jak wybrać odpowiednią ofertę?

Porównuj oferty

Wiem, że najchętniej skorzystałbyś z oferty banku, w którym konto masz już od kilkunastu lat. To bardzo wygodna opcja, ale może się okazać, że w ten sposób stracisz szansę na pożyczkę od konkurencji na lepszych warunkach. Dzięki porównaniu różnych ofert nie tylko wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada, ale również nieco rozeznasz się w zasadach, na jakich udziela się kredyty – dzięki temu Twoje negocjacje z bankiem będą o wiele łatwiejsze. Jeśli zupełnie nie znasz się na sprawach finansowych, poszukaj niezależnych porównywarek kredytów i w ten sposób postaraj się coś wybrać.

Jaka jest Twoja zdolność kredytowa?

Żeby sprawdzić, na jak duży kredyt możesz liczyć, wystarczy kilka chwil spędzonych przed komputerem. Możesz wypełnić ankietę na stronie banku, po której oddzwoni do Ciebie konsultant i po krótkim wywiadzie poinformuje Cię o maksymalnych kwotach, które możesz pożyczyć od banku. Oczywiście, przy okazji możesz zadać mu także inne pytania, które dotyczą kredytu.

Spotkanie z doradcą

To kolejny, niezbędny krok, który musisz wykonać, aby wziąć kredyt. Na pierwszym spotkaniu zostaną omówione warunki kredytu. Dostaniesz także wykaz niezbędnej dokumentacji, którą będziesz musiał skompletować, a później dołożyć do wniosku kredytowego.

Złożenie wniosku o kredyt

Chociaż może Ci się wydawać, że jesteś już na końcu swojej drogi po pieniądze, to ten etap jeszcze o niczym nie świadczy. Po zebraniu wszystkich dokumentów ponownie spotykasz się z konsultantem i wypełniasz wniosek kredytowy. Doradca pomoże Ci to zrobić, tak abyś nie popełnił żadnych błędów. Później musisz poczekać, zwykle kilka dni, aby bank mógł przeanalizować Twoją sytuację i zadecydować – dać Ci kredyt czy nie.

Czekanie…

Zwykle się opłaca. Jeśli otrzymałeś pozytywną decyzję kredytową, ponownie spotykasz się z konsultantem. Tym razem podpiszecie umowę kredytową (pamiętaj o tym, aby bardzo dokładnie ją przeczytać!) i inne dokumenty. Pamiętaj, jeśli kredyt podpisujesz razem ze współmałżonkiem, to w banku musicie pojawić się oboje. Teraz czeka Was wypłata kredytu. Po spełnieniu wszystkich warunków wymienionych w umowie musisz złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy i w zależności od tego, o jaki kredyt się starasz (na rzecz jakiej nieruchomości) zostanie Ci wypłacona całość lub pierwsza trasza.

To skrócony opis drogi, która trzeba przebyć, aby dostać pieniądze. Jednakże warto, abyś wiedział, jakie warunki będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Po pierwsze nigdy nie bierz większej kwoty, niż ta, której naprawdę potrzebujesz. Im większy będzie Twój wkład własny, tym mniej zapłacisz w ratach. Kredyt na 20 lat jest o wiele tańszy niż ten na 30 lat. Może i w drugim przypadku Twoje raty będą niższe, ale w sumie spłacisz ponad 100 tysięcy więcej, niż w przypadku krótszego okresu kredytowego.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym Evertax, które świadczy usługi księgowe, finansowe oraz doradztwo gospodarcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget