Czym charakteryzuje się inteligentny dom?

Jeśli chcesz mieć więcej czasu, to nie musisz rzucać pracy, ani decydować się na żadne drastyczne kroki. Wystarczy poszukać oszczędności czas w czynnościach, które wykonujesz codziennie i bez nich Twoje funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Brzmi jak czarna magia? Spokojnie, to tylko nowoczesne technologie, które są w stanie zadbać niemalże o wszystko.

Możesz z nich skorzystać już dziś

Jeszcze do niedawna wizja domu, który sam wie kiedy powinien się ogrzać, w jaki sposób reagować na światło czy Twoją obecność była jedynie mrzonka z matrixa. Dzisiaj? Jest jak najbardziej możliwa. Oczywiście, nie wszystko jeszcze da się załatwić za sprawą jednego kliknięcia, ale inteligentne domy potrafią znacznie więcej niż Ci się wydaje. Tak naprawdę czynności, jakie musisz wykonywać ograniczają się do… ścierania kurzu z półek. Automatyka domowa pozwala połączenie wielu systemów, tak aby współgrały między sobą. Dzięki temu nie musisz się przejmować niczym, a dodatkowo zaoszczędzisz na rachunkach.

Co może Twój dom?

Systemy, które najczęściej są wykorzystywane, a także łączone ze sobą, to przede wszystkim sterowanie oświetleniem i roletami. To bardzo dobre i wygodne rozwiązanie – jeden przycisk i rolety w całym domu zostają zasłonięte. Jednocześnie ten system bardzo często jest powiązany z systemami antywłamaniowymi. Dzięki niemu możesz sterować światłem i zasłonami nawet, gdy jesteś poza granicami kraju. Niby stara sztuczka, ale dalej z powodzeniem zniechęca złodziei.

Równie dużą popularnością cieszą się systemy, które sterują ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. Dzięki nim możesz sterować temperaturą w domu – gdy Cię nie ma ogrzewanie może być wyłączone, a temperatura zacznie podnosić się na godzinę przed Twoim pojawieniem się w domu. Możesz też dostosować termostat tak, aby w ciągu dnia temperatura zmieniała się odpowiednio do Twoich potrzeb np. zmniejszała na noc, a zwiększała o poranku. W połączeniu z nowoczesnym ogrzewaniem, np. pompą ciepła, możesz zapomnieć o zajmowaniu się kotłem.

Najciekawszymi systemami jest jednak tak zwana realizacja scenariuszy. Może naprawdę ułatwić życie, szczególnie rano. Co powiesz na automatycznie robiącą się kawę i tosty o poranku? A może piekarnik, który przed Twoim przyjazdem upiecze, uprzednio przygotowaną potrawę? Każdy z nas marzy o takich rozwiązaniach, a w dzisiejszych czasach nie dość, że są na wyciągnięcie ręki, to jeszcze ciągle się rozwijają!

Sprzątanie łatwiejsze niż myślisz

Nawet ta czynność może być inteligentna. Nie lubisz odkurzać? Żaden problem – automatyczny odkurzacz zrobi to za ciebie. Wystarczy, że masz odpowiedni model i specjalną aplikację w telefonie. Włączasz ją, kiedy jesteś w pracy, a mały odkurzacz zaczyna pracować – sam omija ściany i inne przeszkody, jednocześnie precyzyjnie odkurzając pod stołami i w innych trudno dostępnych miejscach. Podobnie działają automatyczne kosiarki (naprawdę!). A w wolne dni, gdy zechcesz umyć okna będziesz musiał zrezygnować z tego planu, o ile zainstalujesz w swoich oknach specjalne, samoczyszczące szyby.

Dzisiaj wszystko jest możliwe, więc zaprzyjaźnij się z najnowszymi technologiami, spraw, aby Twój dom był inteligentny, a Ty zacznij cieszyć się wolnym czasem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Espider zajmującą się wprowadzaniem nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget