Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Zbliżają się wakacje, a zaraz po nich pojawi się wrzesień, czyli miesiąc, w którym dzieci idą do szkoły. Jeśli pierwsza klasa jeszcze przed Twoim dzieckiem, to z pewnością będziesz chciała, żeby wybrało się do przedszkola. Tam nie tylko pozna inne dzieci, ale także wesoło spędzi czas, powoli przygotowując się do pierwszych dni nauki. Jeśli dziecko do tej pory było z Tobą w domu, to może być dla niego stresujące wydarzenie. Sprawdź jak przygotować się do pierwszego dnia w przedszkolu.

Rozmowa

Niektórzy rodzice uważają, że ich dzieci są za małe, żeby rozmawiać z nimi o poważnych sprawach. To oczywiście nie prawda – o ile maluchy pewnie nie zrozumieją, w jaki sposób bank oblicza raty waszego kredytu, o tyle informacja, że za jakiś czas, zamiast zostawania z mamą w domu, pójdą do przedszkola. Możecie wspólnie narysować kalendarz, który codziennie będziecie wypełniać naklejkami. Kiedy nie będzie na nim już miejsca, maluch będzie wiedział, że przyszedł czas na przedszkole. Dzięki stworzeniu takiego okresu oczekiwania, powinien być ciekawy, co czeka go w nowym miejscu. W rozmowie o przedszkolu trzeba zaznaczyć, że nie będzie to jednorazowe wyjście, jak do kina, a codzienność dziecka. Niektóre placówki prowadzą dni otwarte, więc możecie wybrać się tam wspólnie i spędzić jakiś czas na obejrzeniu sal, w których dzieci będą się bawić, stołówki itp. Dzięki temu, że u boku malucha będzie któryś z rodziców, nowe środowisko powinno być dla niego łatwiejsze do przyswojenia.

Pierwsze zakupy

Tak jak dzieci idące do szkoły potrzebują podręczników i zeszytów, tak i przedszkolaki nie obędą się bez odpowiedniego wyposażenia. Idźcie razem na zakupy, oczywiście, z maluchem mogą być nieco przydługie, ale samodzielnie wybrana szczoteczka, będzie pierwszym krokiem w przedszkolakowe życie 😉 Poza tym przyda się worek na ubranie sportowe – wybierzcie coś z motywem z ulubionej bajki. Pozwól też wybrać mu nową piżamkę do leżakowania i jakąś kolorową koszulkę, na wszelki wypadek (dzieci lubią się brudzić, więc lepiej zostawić w przedszkolu ubranie na zmianę).

Zmiany w trybie dnia

Na kilka dni przed pierwszym dniem w przedszkolu postarajcie się jak najczęściej wychodzić na spacery w jego okolice. Dzięki temu dziecko pozna drogę do niego i będzie dla niego jasne, gdzie jedziecie o poranku. Co ważne – jeśli Twój maluch zwykle śpi do 8-9 lub dłużej, na miesiąc przed wizytą w przedszkolu zacznij go budzić nieco wcześniej. Najlepiej stopniowo, każdego dnia budź go kilka minut wcześniej, aż dotrzecie do godziny, o której trzeba wstać, żeby zdążyć do przedszkola. Może się okazać, że to klucz do sukcesu – w końcu niewyspane dziecko to marudne dziecko.

Postaw na samodzielność!

Pomocne także okaże się zachęcanie dziecka do samodzielności. Począwszy od toalety, aż po jedzenie z własnego talerzyka. Zadbaj o to, aby maluch nie bał się powiedzieć, że chce mu się siusiu czy pić. Naucz je, że powinno mówić o swoich potrzebach pani przedszkolance. To niezbędne podstawy, aby pobyt w przedszkolu był dla niego jak najmniej stresujący.08

Jeśli okaże się, że pierwszy dzień w przedszkolu był pełen łez i rozpaczy – niezależnie Twoich czy dziecka, to normalne. To duża zmiana w waszym życiu i nic dziwnego, że ją przeżywacie. Dla otuchy możesz opowiedzieć dziecku o swoich przedszkolnych perypetiach i zapewnić go, że z każdym dniem będzie coraz lepiej.

Artykuł został przygotowany przez firmę www.corobic.pl/ wyszukiwarkę atrakcji dla dzieci z całej Polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget