Obraz społeczeństwa

społeczeństwo

Kiedy patrzy się na jakieś społeczeństwo jak na obiekt badawczy, na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jednym z elementów kształtujących je jest moda. Ma ona wiele funkcji i odmian i stanowi bardzo dobre odbicie tego, co dzieje się w obrębie jakiejś grupy.

Podobno jest na przykład tak, że im biedniejsze staje się społeczeństwo, tym większą uwagę przywiązuje się do makijażu kobiet. Prawdopodobnie wynika to z chęci zatuszowania podstawowych braków. Wynikałoby z tego, że moda stanowi tak jakby substytut albo przykrywkę tego, co jest nieprzyjemne. Inna jej funkcja wykorzystywana jest przez różnego rodzaju buntowników. W niektórych grupach społecznych ubiór i fryzura jest znakiem przynależności grupowej i stanowi szalenie ważny element codziennego życia.

Jak zatem widać, moda jest nie tylko nośnikiem informacji, ale również elementem kształtującym społeczeństwo. Dlatego też nie należy odbierać jej znaczenia i raczej docenić to, czym ona jest. Zresztą nie przypadkiem powstają przecież kierunki studiów, których moda jest głównym przedmiotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget