Woda

woda w przyrodzie

Człowiek w nawet sześćdziesięciu pięciu procentach składa się z wody. Nic więc dziwnego, że ten płyn ma tak istotny wpływ na nasze życie. Jest we wszędzie i we wszystkim co nas otacza. Nie bez znaczenia nosi także miano jednego z czterech żywiołów. Jest uznawana za źródło życia, jednak potrafi także niszczyć to co zbudowaliśmy poprzez powodzie i inne kataklizmy.

Ludzkie ciało potrafi wytrzymać bez jedzenia nawet do trzydziestu dni, kiedy to bez wody nie jesteśmy w stanie przeżyć tygodnia. Na świecie jednak nadal jest wiele regionów, w których woda jest towarem deficytowym. Szacuje się, że na każdą minutę średnio umiera sześć osób wskutek braku wody lub picia tej zanieczyszczonej. Dlaczego woda jest taka ważna dla funkcjonowania naszego organizmu? Otóż to właśnie dzięki niej w organizmie człowieka mogą zachodzić wszystkie potrzebne do życia reakcje. Spalanie tłuszczu, wchłanianie substancji czy oczyszczanie organizmu ze wszelkich zanieczyszczeń i toksyn nie mogło by odbywać się bez tego życiodajnego napoju. Mówi się, że człowiek powinien dziennie wypijać około dwóch litrów wody. Z naszego organizmu w ciągu doby wydalamy około dwóch i pół litra wody która ucieka razem z moczem, potem, poprzez oddychanie i skórę. Dlaczego musimy wypijać dwa, skoro tracimy dwa i pół? Wodę do organizmu dostarczamy nie tylko pijąc ją, ale także poprzez jedzenie. Większość pokarmów jakie spożywamy zawierają wodę, więc w pewnym stopniu jedząc, także ją uzupełniamy.

Jeżeli nasz organizm będzie miał niedobory w wodzie, możemy mówić o odwodnieniu organizmu. Odwodnienie negatywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Nasz organizm czuje się osłabiony, opuszczają nas wszystkie siły. Nie możemy się na niczym skupić. Zaczynamy się przegrzewać, ponieważ dzięki wodzie nasz organizm utrzymuje temperaturę na odpowiednim poziomie. Poprzez pocenie się nasz organizm się chłodzi, lecz kiedy w naszym ciele brakuje wody, nie możemy się pocić. Latem, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest większe, korzystne dla naszego organizmu może okazać się zastosowanie diety oczyszczającej. Polega ona na tym, ze jednego dnia, zamiast wszystkich posiłków i napojów pijemy wysoko mineralizowaną wodę z dodatkiem ziół lub miodu i cytryny. Taka dieta doskonale nawadnia nasz organizm, zmniejsza problemy związane ze słabym samopoczuciem, częstymi skurczami mięśni oraz zwiększa odporność naszego organizmu na różne infekcje i choroby.

Jednak żywioł który zajmuje ponad siedemdziesiąt dwa procent powierzchni naszej planety ważny jest nie tylko dla naszego organizmu. Woda powszechnie stosowana jest praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. To dzięki niej codziennie możemy się wykąpać i umyć zęby. Możemy także spłukać wodę w toalecie skąd rurami kanalizacyjnymi trafia do oczyszczalni ścieków. Prawie wszystko co jemy także powstało dzięki życiodajnemu płynowi. Pozwala on rosnąć rośliną, które dają nam pożywienie, tlen i inne potrzebne do funkcjonowania substancje. Potrafi nam także uratować życie, na przykład podczas pożaru kiedy to pełni funkcję środka gaśniczego. Jest powszechnie stosowana w przemyśle, jako substancja odprowadzająca ciepło, a także jako swojego rodzaju rozpuszczalnik czy reagent. Jak widzisz, w interesie każdego człowieka powinno być zadbanie o to, aby nigdy nie zabrakło wody na świecie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą HydroNet, która specjalizuje się w przyłączach kanalizacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget