Rozwój techniki w przemyśle

przemysł

Nie da się ukryć, że począwszy od XIX wieku, poprzez XX stulecie, aż po milenijny XXI wiek, obserwujemy niesłychanie ewidentny i dynamiczny rozwój techniki w przemyśle. Standardy cywilizacyjne wciąż zmieniają się, a ludzie mają w sobie tendencje do ciągłego ulepszania i usprawniania swojej pracy. Dzisiejsza technika jest doprawdy wspaniała, aczkolwiek na tym nie koniec. Za pięćdziesiąt lat bowiem obecna era będzie się nam wydawać pod niektórymi względami dosyć archaiczna. I tak w kółko… Progres w technice to proces bezustanny. Zmniejsza się lub zwiększa jedynie jego natężenie. Natomiast trwa on cały czas. Gdzie jednakże możemy dostrzec przejawy wpływu rozwoju techniki bezpośrednio na przemysł?

Prawda jest taka, że rozwój techniki widać na nieomal każdym kroku. Także i w przemyśle jest on (rozwój) nad wyraz widoczny. W coraz większej ilości fabryk – i to w różnych sektorach – obserwujemy wyraźną dążność do automatyzacji. Człowiek jest w niektórych miejscach konkretnej fabryki coraz to mniej potrzebny. Oczywiście, nie jest tak, że dzięki automatyzacji fabryka w ogóle nie potrzebuje ludzi do pracy, aczkolwiek zapotrzebowanie na nich jest mniejsze ze względu na to, iż część pracy wykonują za człowieka maszyny.

Możemy sobie tylko wyobrażać na podstawie literatury i opracowań historycznych, jak niegdyś wyglądała choćby i masowa produkcja cukierków czy też czekolady. Dzisiaj, mimo że w fabrykach takich wciąż pracują ludzie, to nie potrzeba ich jednak aż tak dużo jak wcześniej.

Podobnie sytuacja wygląda na przykład w przemyśle motoryzacyjnym. W fabrykach samochodów oczywiście pracują tabuny ludzi, jednakże wykonują oni swoje obowiązki przy wyraźnym wsparciu, współudziale maszyn, które niektóre rzeczy wykonują za człowieka. Nie wspominamy już nawet o jakości samych samochodów. Tutaj postęp technologiczny jest wręcz oszałamiający. Kiedy spojrzymy na nowoczesne auto – naszpikowane elektroniką i dodatkowymi bajerami – będące niejako emanacją niebotycznych skądinąd osiągów, to wnioski – w kontekście skali rozwoju techniki w przemyśle – nasuwają się chyba same.

Bardzo dynamicznie rozwija się przemysł komputerowy. Ta branża rozrasta się w zawrotnym iście tempie, a równie szybko rozwija się jakość produkcji oraz umiejętności ludzi takich jak konstruktorzy, programiści, graficy i ogólnie – informatycy.

Kolejną dziedziną, o której warto wspomnieć, chcąc przedstawić adekwatny przykład świadczący o rozwoju w technice, jest branża drogowa. Nowoczesne maszyny są w stanie budować takie drogi, o jakich nasi przodkowie mogliby kiedyś tylko pomarzyć.

Niezależnie czy przeanalizujemy przemysł drogowy, tekstylny, włókienniczy czy też elektroniczny – wszędzie gołym okiem widać ogromny progres. To, że niektórzy nie zwracają na to wszystko specjalnej uwagi, jakby tych zmian nie zauważając (lub po prostu je bagatelizując) świadczy tylko o tym, do jakiego stopnia przywykli już do tego, co obecnie jest możliwe. Obecnych możliwości nie mieliśmy jednak „od zawsze”. Ludzkość doszła do tego drogą nauki i doświadczeń i warto o tym pamiętać.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Te-Ha-Bud, która specjalizuje się w sprzedaży manipulatorów oraz chwytaki. Więcej danych można znaleźć na stronie Manipulatory.eu.

1 komentarz pod “Rozwój techniki w przemyśle”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Treści są własnością Content is King 2018
Motyw Tech Nerd zaprojektowany przez FixedWidget